Kontrakty terminowe Futures Forward

Kontrakty terminowe
Futures Forward

Kontakty terminowe to instrumenty finansowe nie będące papierami wartościowymi, które są również instrumentami pochodnymi (derywaty). (wpis odnośnie podziału instrumentów finansowych). Wartość (cena) takich kontraktów uzależniona jest od instrumentu bazowego jakim może być indeks giełdowy czy akcja. Kontrakty terminowe dają możliwość zabezpieczenia przed zmianą cen, grania na spadki czy wzrosty, kupna instrumentów przy małej kwocie pieniędzy z możliwością dużych zarobków.


  1. Co to kontrakt terminowy?
    Kontrakt terminowy jest instrumentem pochodnym czyli jego cena zależy od kształtowania się ceny instrumentu bazowego. Jest to umowa między dwoma stronami (inwestorami). Nabywca kontraktu terminowego zobowiązuje się do odkupienia od sprzedawcy (wystawcy) w określonym momencie w przyszłości danego instrumentu po z góry określonej cenie.
  1. Cechy kontraktów terminowych
  • Hedging- stanowią zabezpieczenie przed zmianami cen (jest to pierwotna funkcja instrumentów pochodnych czyli także kontraktów terminowych).
  • Symetryczność- strata o 100 zł jednej ze stron, powoduje zysk o taką samą kwotę drugiej strony i odwrotnie.
  • Spekulacja- Możesz grać na spadki oraz na wzrosty. Grasz na spadki gdy przewidujesz, że ceny na dany np. Indeks WIG20- spadną, wtedy możesz zająć pozycje krótką (wystawić instrument na sprzedaż). Gdy grasz na wzrosty przewidujesz, że ceny na instrument bazowy będą wzrastały, więc zajmujesz pozycje długą (nabywasz instrument).
  • Arbitraż- zakup akcji/waluty i odsprzedanie jej na innym rynku, gdzie cena jest droższa. Kupujesz tańsze akcje na GPW odsprzedając je na innym rynku np. w Londynie po droższej cenie, co daje szybkie zyski. Jednak jest to trudne, przez wysokie prowizje maklerskie czy małą ilość takich okazji.
  1. Rodzaje kontraktów terminowych (instrumentów bazowych)
    Forward
  • Procentowy/ Forward Rate Agreement (FRA)
  • Walutowy
  • Cenowy
  • Towarowy
    Futures
  • Na indeksy giełdowe: WIG20, mWIG40.
  • Na obligacje skarbowe: krótkoterminowe obligacje skarbowe (STB), średnioterminowe obligacje skarbowe (MTB), długoterminowe obligacje skarbowe (LTB).
  • Na waluty: USD/PLN, GPB/PLN, EUR/PLN, CHF/PLN.
  • Na akcje: na konkretne spółki giełdowe.
  • Na WIBOR: 1M (1 miesięczny), 3M, 6M.
  1. Różnice między kontraktem terminowym futures oraz forward
Giełda, różnice futures forward

  1. Zajmowanie pozycji w kontraktach terminowych
Giełda, futures, pozycja długa, pozycja krótka
    Pozycja długa- Zajęcie pozycji długiej oznacza zakup kontraktu terminowego. Zabezpieczenie przed wzrostami wartości aktywa bazowego. Gdy zajmujesz pozycje długą na 2 kontrakty terminowe to na rachunku maklerskim będą one oznaczone jako (2). Zarabia na wzroście ceny kursu w stosunku do ceny początkowej po której nabyto kontrakt terminowy.
    Pozycja krótka- Zajęcie pozycji krótkiej oznacza sprzedaż kontraktu terminowego. Zabezpieczenie przed spadkiem wartości aktywa bazowego. Zajmując pozycje krótką sprzedajesz kontrakt, którego tak naprawdę nie posiadasz. Gdy zajmujesz pozycje krótką na 2 kontrakty terminowe to na rachunku maklerskim będą one oznaczone jako (-2). Zarabia na spadku ceny kursu w stosunku do ceny początkowej.Kontrakty forward
  1. Kontrakty forward
  • Definicja- to umowa między dwiema stronami. Jedna strona zobowiązuje się do kupna/sprzedaży określonego aktywa bazowego, w określonej ilości, cenie oraz dniu.
  • Kontrakty forward tworzone są pod indywidualnych klientów, którzy ustalają między sobą: co jest instrumentem bazowym, dokładną datę wygaśnięcia kontraktu oraz godzinę, cenę wykonania, sposób rozliczenia (dostawa aktywa bazowego czy rozliczenie gotówkowe).
  1. Kontrakty futures
  • Definicja- to umowa między dwiema stronami, która dotyczy dostawy określonej liczby instrumentu bazowego w przyszłości, przy ustaleniu daty oraz ceny. Ilość oraz data kontraktów jest z góry ustalona i taka sama dla wszystkich kontraktów tego samego typu.
  • Kontrakty futures są rozliczane co trzy miesiące: marzec (H), czerwiec (M), wrzesień (U) i grudzień (Z). Na GPW kontrakty futures podawane są w takiej formie: FW40M18, co oznacza: F- to kontrakt futures, W40- to mWIG40 (instrument bazowy), M- to czerwiec czyli miesiąc wygaśnięcia kontraktu, 18- to 2018 czyli rok wygaśnięcia kontraktu.
  • Cechy kontraktów futures
    - Wykorzystanie dźwigni finansowej- dzięki wykorzystaniu kontraktów terminowych możesz znacząco zwiększyć lub zmniejszyć ilość posiadanych pieniędzy, dzieje się tak przez wykorzystanie mnożników.
    - Standaryzacja- GPW wraz z KDPW, ustalają zasady rozliczania kontraktów oraz obrotu nimi. Czuwają także nad wywiązywaniem się stron z kontraktu (depozyt zabezpieczający). Natomiast KNF nadzoruje całość obrotu.
  • Zamknięcie pozycji w kontraktach terminowych futures
    Zamknięcie pozycji wiąże się z zawarciem transakcji odwrotnej, czyli zajęcie pozycji długiej (2) gdy dotychczas zajmowaliśmy pozycje krótką (-2) (zajęcie pozycji krótkiej gdy zajmowaliśmy pozycje długą) na taką samą ilość kontraktów na ten sam instrument bazowy oraz na taki sam termin realizacji.
    UWAGA Jeśli zajmiemy pozycje odwrotną na inny termin realizacji/inną ilość/inny instrument bazowy, będzie to oznaczało otwarcie kolejnej pozycji, bez zamknięcia poprzedniej.
  • Kontrakty terminowe futures można:
    Trzymać do dnia wygaśnięcia
    Wycofać z rynku, zamykając pozycje (zajęcie pozycji odwrotnej).
  • Depozyt zabezpieczający dla kontraktów futures- to posiadanie określonej kwoty pieniędzy na rachunku maklerskim, która ma dowodzić zdolności wywiązania się ze zobowiązania. Ma gwarantować realizacje kontraktu obydwu stroną. Wielkość minimalnego depozytu ustalana jest i wymagana przez KDPW. Gdy wartość depozytu zmaleje od depozytu wymaganego w wyniku poniesionej straty na zajętej pozycji, zostaniemy wezwani do uzupełnienia depozytu (margin call). Jeśli nie uzupełnimy depozytu makler zamknie naszą pozycje.
  • Mnożniki dla kontraktów terminowych futures
    - Indeks WIG20- 20PLN
    - Indeks mWIG40- 10PLN
  • - Akcje spółek- 100 lub 1000
    - Waluty- 10
    - Obligacje- 1000PLN
    - WIBOR- 2500 lub 5000 PLN
    Przykład: kurs transakcji na kontrakt WIG20 wynosi 2.255pkt. To oznacza, że wartość tej transakcji wynosi tak naprawdę 45.100zł (2.255pkt. x 20PLN). 
  1. Ryzyka związane z kontraktami terminowymi
  • Ryzyko rynkowe- zmiany kursu kontraktu zależą od zmian cen instrumentu bazowego. Niewielkie wahania kursu wywołują duże zmiany, przez dźwignie finansową. Możliwość poniesienia dużej straty, wyższej niż depozyt zabezpieczający.
  • Ryzyko płynności- niewielka aktywność na rynku, może prowadzić do utrudnienia zawierania/zamykania transakcji.
Zapraszam do przeczytania poprzednich wpisów z kategorii "instrumenty finansowe":
- Wpis o Akcjach
- Wpis o Obligacjach

Źródła:
- "Podstawy inwestowania w kontrakty terminowe i opcje"- Krzysztof Mejszutowicz
- "Giełda Papierów Wartościowych dla bystrzaków"- Tobiasz Maliński

Komentarze