Obligacje

Obligacje


Jak już wiesz z poprzedniego postu, do transakcji kupna-sprzedaży obligacjami dochodzi na rynku Catalyst. Jednak największe transakcje obligacjami, prowadzone są na rynku pozagiełdowym, czyli BondSpot (transakcje hurtowe). Dzisiaj przybliżę Ci tematykę obligacji, jako jeden ze sposobów zarabiania, wymienię i opisze jej rodzaje.


Zacznijmy od tego czym jest obligacja?
Obligacja to papier dłużny, czyli taki za którego posiadaniem nie staniemy się właścicielami (jak w przypadku zakupu akcji) a wierzycielami. To papier emitowany w serii czyli wszystkie wyemitowane obligacje mają takie same wartości i prawa majątkowe. Kupując obligacje np. Od banku spółdzielczego, udzielamy pożyczki bankowi (emitent jest dłużnikiem obligatariusza, zobowiązany jest do spłaty w określonym terminie zaciągniętego świadczenia).
Wracając do tego, że nabywcy stają się wierzycielami. Czyli w razie upadłości, ich należności będą zaspokajane przed właścicielami (posiadający akcje). Jednak nie zawsze jest tak, że wszyscy wierzyciele otrzymają zwrot zainwestowanych pieniędzy, czasem nawet na to nie starczy pieniędzy.

Cechy obligacji:
  1. Osoby nabywające obligacje stają się wierzycielami spółki.
  2. Emitent ma obowiązek informowania kupujących obligacje o warunkach emisji, czyli musi określić kiedy spłaci inwestora, kiedy będzie dokonywał wypłaty odsetek, co zamierza zrobić z pozyskanym kapitałem.
  3. Emitentem obligacji zawsze jest osoba prawna, nigdy osoba fizyczna.
  4. Na ryzyko obligacji, wpływa ryzyko emitenta.
  5. Organizatorzy rynku Catalyst, stworzyli schemat do tworzenia symboli obligacji:
  • Trzy pierwsze litery, to skrót od nazwy emitenta. PKN ORLEN- PKN.
  • Następne dwie cyfry, to miesiąc wykupu obligacji. Styczeń- 01.
  • Ostatnie dwie cyfry, to rok wykupu obligacji. 2022- 22.

rodzaje obligacji, instrumenty finansowe

Rodzaje obligacji
1. Ze względu na poziom zabezpieczeń
a) Zabezpieczone- obligacje posiadające dodatkowe zabezpieczenie, którym może być np. hipoteka, poręczenie, zastaw rejonowy, zabezpieczenie finansowe. Zabezpieczenie obligacji sprawia, że oprocentowanie maleje.
b) Niezabezpieczone- czyli takie które posiadają podstawowe zabezpieczenie, którym jest majątek emitenta (W razie upadłości danego podmiotu, możemy ubiegać się o należność z majątku spółki). Jednak nie posiadają dodatkowego zabezpieczenia. Nie mamy pewności co do wykupu obligacji. Są więc bardziej ryzykowne, co teoretycznie powinno przekładać się na wyższe oprocentowanie (dostajemy wyższe odsetki).
2. Ze względu na dochody z obligacji
a) Kuponowe- uzyskane dochody występują w postaci odsetek. Dochód stanowią okresowe odsetki liczone od wartości nominalnej, otrzymywane w czasie inwestycji. Pożyczony kapitał zostanie wypłacony w terminie wykupu.
b) O stałym oprocentowaniu- oprocentowanie ustalone na stałym/takim samym poziomie, przez cały czas trwania inwestycji. W takiej obligacji jesteśmy w stanie określić od razu ile zarobimy.
c) O zmiennym oprocentowaniu- oprocentowanie może zmienić się podczas posiadania obligacji. Stopą zmienną obligacji jest WIBOR (ustalany przez banki podczas fixingu, informuje przy jakim oprocentowaniu, banki są w stanie udzielić kredytu innemu bankowi).
d) Zerokuponowe/Dyskontowe- dochód w formie dyskonta, nie odsetek. Inwestor zarabia na obligacji w dniu wykupu, kupuje obligacje po cenie niższej od wartości nominalnej. Zarabia na różnicy między wartością nominalną (po której zostaje wykupiona), a ceną nabycia.
3. Ze względu na rodzaj emitenta
a) Skarbowe- emitowane przez Skarb Państwa. Uznawane za najbezpieczniejsze, zależne od sytuacji finansowej państw (więc nie wszystkie, są tak samo bezpieczne). Emitenci odpowiadają całym swoim majątkiem za zobowiązania wynikające z obligacji. Z wyższym bezpieczeństwem obligacji wiążą się z niższymi zarobkami uzyskiwanymi z nich.
b) Spółdzielcze- emitowane przez banki spółdzielcze. Banki spółdzielcze są bardzo klasyczne i dość bezpieczne. Dają szanse na wyższą rentowność od obligacji komunalnych, jednak nie jest to duża różnica.
c) Korporacyjne- Najbardziej niebezpieczne pod względem możliwej niewypłacalności podmiotu. Dają najwyższą stopę zwrotu, jednak ryzyko spółek zależy głównie od ich wypłacalności i zabezpieczeń obligacji.
d) Komunalne (Municypalne)- emitowane przez jednostki samorządu terytorialnego (miasta, gminy, powiaty). Uznawane za mniej bezpieczne niż skarbowe, jednak dość bezpieczne w porównaniu z innymi. Dają możliwość wyższej rentowności (więcej zysku, większa stopa zwrotu).
4. Ze względu na termin wykupu
a) Krótkoterminowe (do 1 roku)
b) Średnioterminowe (od 1 roku do 5 lat)
d) Długo terminowe (powyżej 5 lat)
zalety i wady obligacji, instrumenty finansowe
Czy można sprzedać obligacje przed terminem wykupu na Catalyst?
Tak, jeśli istnieje inny podmiot lub emitent który chce ją wykupić. By to zrobić trzeba złożyć "dyspozycje przedterminowego wykupu". Z obligacji możemy się wycofać po upływie 7 dni od dnia zakupu do miesiąca przed datą wykupu obligacji. Za takie działanie, musimy ponieść koszty prowizji dla domu/biura maklerskiego od wartości sprzedaży.
Sprzedaż obligacji na rynku pozagiełdowym- umowa cywilnoprawna.
Sprzedaż na rynku nieregulowanym- za pośrednictwem firmy inwestycyjnej.

Źródła:
- "Giełda papierów wartościowych dla bystrzaków" – Tobiasz Maliński
- http://www.obligacjeskarbowe.pl/faq/
- https://www.viem.pl/pl/twoje-finanse/inwestowanie-w-obligacje-czy-to-sie-oplaca

Komentarze